Med Power BI er det lykkedes Microsoft at skabe det moderne Business Intelligence værktøj med datatransformering, analyse og visualisering samlet i ét simpelt og brugervenligt værktøj. Et Business Intelligence værktøj der ifølge det anerkendte analyseinstitut Gartner er verdens førende – foran Qlik, Tableau, SAS, SAP.
For at komme godt i gang med brugen af Power BI tilbyder ProActive en Power BI masterclass, hvor du lærer at hente data fra forskellige kilder, transformere data, lave datamodeller, dax-beregninger og visualisere data og publicere rapporter.
Med ProActives Power BI Masterclass får du et 3-i-1 kursus:
Kurset afholdes af vores erfarne konsulenter, som til daglig arbejder med Power BI hos diverse kunder, og som derfor kan tilbyde såvel teori som praktisk erfaring med Power BI.
Kurset er for alle, som ønsker at få øget indsigt i deres data via Power BI, men de mest forekomne kursusdeltagere er analytikere, controllers og BI udviklere.
Du får adgang til ProActives online læringsplatform, hvor der er mulighed for at gennemføre et dansksproget Power BI introduktionskursus. Introduktionskurset giver dig en forståelse for, hvad PowerBI er, hvad det kan bruges til, og hvordan du kan bruge det i dine arbejdsgange.
På den måde er du godt forberedt inden kurset.
På kurset vil du lære at:
Frokost sammen med mulighed for spørgsmål til underviser og andre repræsentanter fra ProActive
Eftermiddagskage og fokus på kursusdeltagernes egne emner
Kurset afsluttes med tildeling af et certifikat for deltagelse
Deltagerne medbringer egen PC til hands-on labs.
Pris: 3.400 kr. inkl. forplejning. (Du får tilsendt en faktura, når du har tilmeldt dig kurset)
ProActive tilbyder også kurser skræddersyet til netop din organisation, lavet på jeres egne data og med fokus på jeres forretningsbehov. Kontakt os og få et uforpligtende tilbud.
Derudover tilbyder ProActive en række specialiseringskurser:
(Specialiseringskurserne samles en gang hver 3. måned, når der er 8. tilmeldte).
”Vi havde 10 personer på et Power BI kursus for at forbedre rapportering af en lang række af forskellige data i Carlsberg Danmark. Datamængderne er oftest meget store, tunge at trække ud af forskellige SAP systemer, og derudover så arbejder mange af vores salgskonsulenter på iPad, hvilket gør at Excel ikke kan bruges. Derfor kommer vi til at arbejde meget mere med Power BI, og de muligheder der ligger i dette værktøj. Selve kurset var rigtig godt, og der er flere som er gået i gang med at bygge forskellige rapporteringer.
Derudover kommer vi til at have en ’dag 2’, hvor vi får besøg af en Power BI ekspert fra ProActive. Denne gang for at få hjælp til at arbejde videre med det vi selv er gået i gang med. Denne del er lige så vigtig som selve kurset, da det kommer til at løfte brugernes brug af Power BI til et niveau, som jeg tror, kommer til at flytte os i en positiv retning.”
Martin Kjer, Carlsberg Danmark